This is Photoshop's version of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci elit consequat ipsutis sem nibh id elit. quis bibendum auci elit.

Instagram feed

+ 01145928421 SUPPORT@ELATED-THEMES.COM

TREND ALARMI: ART DECO

AnasayfaDesignTREND ALARMI: ART DECO

TREND ALARMI: ART DECO

ART DECO TARZININ ORTAYA ÇIKIŞI

Kökeni Fransa olan, adını Uluslararası Modern Dekoratif ve Sınai Sanatlar sergisinin kısaltılmış halinden alan Art Deco; 1920’lerden sonra özellikle mimaride görülen akım haline gelmesiyle, Fransız hükümeti tarafından yeni stil moderni vurgulamak için tasarlanmıştır.

Uluslararası avangardın mimarlık ve uygulamalı sanatlar alanındaki pek çok fikri  ilk kez bu fuarda sunulmuştur. Fuara yirmi farklı ülkeden 15.000 katılımcı sağlanmış ve yedi aylık çalışması boyunca 16 milyon kişi tarafından ilgiyle ziyaret edilmiştir. 1930’lardan sonra mimarların mimariyi süsten ayırmak istemeleri ve süslemeyi değil işlevselliği savunmalarıyla son bulmuş; fakat 1960’lı yıllarda yeniden itibar görmeye başlamıştır.

ART DECO TARZI NASIL OLUŞUR?

Art Deco tarzı; el emeğinden çok sanayiye dayalı olan akımdır. İşlevsellik ilkesi göz önünde bulundurularak ve daha fazla geometrik desenlerden oluşur. Art deco tasarımlarında kullanılan renkler daha dikkat çekici ve iddialı kartelalardan oluşturulur. Bunun yanında art deco tasarımında kullanılan mobilya ve dekorasyon unsurlarında pahalı süslemelere de ayrı bir önem verilmektedir. Geometrik şekillerin yanı sıra doğal formlara da yer verilen Art Deco tasarımlar yer döşemesi ve duvar ile de bütünleştirilip, çeşitli armatürlerle  harmanlanıp dizayn edilirken, lüks ve ihtişamı bir arada görmek mümkündür. Birçok akımın etkisinde kalmasıyla tasarımlar birbirine çok fazla benzerlik gösterse de kişilere yaşam alanlarında özgürlük tanıyan son derece gösterişli ve işlevsel tasarımlardır.

Art Deco stilinde; özellikle klasik ve modern tarzda yer bulmayan semboller ve çizgiler iç mekan tasarımlarında hayat buluyor. Pirinç metalin eşlik ettiği maun ağaç kaplamalı mobilyalar, zikzaklı desenlerin yarattığı ahenk, göz alıcı ince detaylar bu akımın daha çok sürdürülebileceğini gözler önüne seriyor. Özellikle iç mekan tasarımlarında kendini daha fazla gösteren art deco; hem klasiği hem de modern tasarımları bir arada görmek isteyen kişilere ilham kaynağı olacak ve adından daha çok söz ettirecek gibi görünüyor.

İÇ MEKANLARDA GÖREBİLECEĞİMİZ BAZI ÖRNEKLER

Urkaya Exclusive’de müşterimiz için Art Deco tarzından ilham alarak tasarladığımız yemek odasında şapkalı avize ile madalyon sandalyeleri aynı iç mekanda kullanarak bir bütünlük oluşturduk. Dikdörtgen duvar giydirme tasarımı, geometrik abajur; bu salonda klasik ve modern tasarımı bir arada görmemizi sağlıyor, aynı zamanda Art Deco tarzına hizmet ediyor.

POST A COMMENT